Платформа Skynum дозволяє вести мультивалютний облік - проводити оприбуткування товарів, продаж у різних валютах, отримувати необхідні звіти. При цьому на платформі відбувається автоматична конвертація оплати за товари згідно з налаштованими курсами валют.

Перш за все, необхідно зробити налаштування програми відповідно до потреб вашого бізнесу. Саме про налаштування для мультивалютного обліку ви дізнаєтесь у цій інструкції.

Головні налаштування платформи

Встановіть Базову валюту та Валюту обліку товарів у розділі "Налаштування - Параметри - Валюта".

Базова валюта - це валюта, у якій буде вестись весь фінансовий облік на платформі. Якщо ви не знаєте, яку валюту встановити базовою, то скористайтесь простим правилом: "Базова валюта - офіційна валюта в країні". В Україні це гривня.
Валюта обліку товарів - це валюта, у якій товари будуть числитись на складах. Крім того, всі ціни в картках товарів встановлюються у валюті обліку товарів. Це не заважає робити продаж та оприбуткування товарів у будь-який іншій валюті.

Валюта обліку товарів зазвичай така сама, як і базова валюта. Якщо ці дві валюти різні, то у загальних фінансових звітах залишки та обороти товарів будуть показані в сумах, отриманих шляхом перерахування з валюти обліку товарів у базову валюту за відповідним курсом. Такий варіант підходить, коли ціни залишків товарів треба прив'язати до курсу “небазової” валюти, наприклад при переважній оплаті постачання товарів іноземною валютою.

Слід зауважити, що перемикання валют у цих двох налаштуваннях можливе лише за умови відсутності активованих документів. Тому при необхідності такого перемикання, у випадку, коли робота в програмі вже велась, треба деактивувати всі документи або очистити базу шляхом зрізання. Функціонал зрізання бази доступний у розділі "Налаштування - Сервіс - Зрізання бази даних". Для такого випадку обирається варіант "Зі збереженням довідників" або "Тотальний". З цим функціоналом більш детально можна ознайомитись тут:  Зріз бази даних.

Якщо плануєте вести продаж у валютах, які відрізняються від базової, встановіть значення "Так" для параметра "Дозволити продаж у різних валютах" (Налаштування - Параметри - Валюта). Це надасть можливість у товарній накладній обирати валюту продажу, а ціна перерахується згідно з курсом.

У цьому ж розділі для отримання звітів у різних валютах установіть значення "Так" для параметра "Звіти у мультивалюті". Таким чином, можна буде, наприклад, у звіті "Аналіз продажів" бачити продажі у різних валютах за різний період і при цьому обирати за яким курсом потрібні дані: по останньому курсу, який був внесений в систему, чи по курсу документа надходження товару.


Налаштування довідників

Створіть записи для валют, якими плануєте користуватись у розділі "Налаштування - Довідники - Валюти"


За замовчуванням, кілька валют, якими найчастіше користуються на платформі вже створені. Це євро, долар США, злоти та українська гривня. Якщо у списку валют, які пропонуються для створення, не вистачає необхідної, можна звернутись в технічну підтримку, де вашу заявку приймуть та додадуть валюту у систему.

Після налаштування довідника "Валюти" потрібно встановити курси для цих валют у довіднику "Курси валют".

Важливо! При зміні курсу тієї чи іншої валюти в залежності від економічної ситуації, слід створювати нові записи курсів, не видаляючи чи змінюючи попередні. Таким чином, облік та звіти за певну дату будуть розраховані згідно з курсом, що діяв у відповідний період.

Створіть курс для базової валюти, що завжди дорівнює 1, а для інших валют відповідний курс по відношенню до базової валюти. Щоб додати новий курс у довіднику натисніть кнопку "Додати" і заповніть форму, що відкриється, наступними даними:

  • Валюта - та валюта, для якої задається курс відносно базової.
  • Курс - курс цієї валюти.
  • Дата - дата, коли цей курс актуальний. 


Приклад №1. Базова валюта - гривні, при цьому один долар це 37 гривень, а один євро це 40 гривень. Ви повинні створити курс для гривні 1, для євро 40, а для долара 37.

Приклад №2. Базова валюта - долар, при цьому один долар це 0,95 євро або 39 гривень. Ви повинні створити курс для долара 1, для євро 1.0526, а для гривні 0,0256.

Збережіть внесену інформацію. В загальному списку курсів з’явиться новий курс валюти.

Останній встановлений курс валюти буде діяти до тих пір, поки у довідник не додасться новий. Зверніть увагу, що при зміні курсу потрібно створити новий, а не відредагувати старий.

Налаштування продажу через Скайнум.Каса

При використанні АРМ касира необхідно для кожного комп’ютера (касового термінала) вказати, в якій валюті будуть відбуватися продажі. Створіть картку для комп'ютера у розділі "Налаштування - Довідники - Комп'ютери". Зазначте валюту, у якій буде працювати каса. 


Змінити валюту в комп’ютері можливо, тільки після того, як зміна, у якій на цей час працює комп'ютер буде закрита. Про налаштування довідника "Комп'ютери" більш детально можна ознайомитись тут: Комп'ютери.

Якщо до платформи підключено фіскальний реєстратор, то валюта в налаштуваннях комп'ютера повинна відповідати валюті, в якій працює реєстратор. Про роботу з програмним реєстратором розрахункових операцій в системі Skynum можна ознайомитись у статті Робота з ПРРО Checkbox.

Після проведення описаних налаштувань, платформа Скайнум готова до вашої роботи у режимі мультивалютного обліку. У наступних інструкціях ми ознайомимо вас з нюансами роботи в цьому режимі.