Виробництво продукції завжди було фундаментом життєдіяльності суспільства. Від найпримітивнішого до високотехнологічного, - виробництво йде поруч із людиною з давніх часів.

Який би вид продукції не вироблявся, люди, які її виготовляють, хочуть знати скільки і яких матеріалів потрібно для виробництва, які послуги потрібно оплатити для цього, який дохід можна отримати від його продажу. А коли бізнес великий, то для відповіді на ці питання потрібен хороший облік виробництва. У сучасному світі широко використовуються програми, що дозволяють забезпечити виробників таким обліком. Скайнум пропонує вам зручний інструмент для керування процесом виробництва готової продукції.

У яких сферах найоптимальніше використовувати Skynum?

Ось деякі з них:

  • пошиття одягу
  • виготовлення взуття
  • складання електронних приладів з комплектуючих
  • виробництво напівфабрикатів та продуктів харчування
  • випікання хлібобулочних та кондитерських виробів
  • виготовлення меблів
  • виробництво виробів народного промислу та сувенірів
  • виготовлення ювелірних виробів
  • виробництво соків та напоїв в упаковках
  • квітковий бізнес
  • виготовлення металевих та пластикових конструкцій

У виробництві підтримується виготовлення виробів за модифікацяіями та серійними номерами

Крім обліку виробництва Скайнум забезпечує подальший облік продажів готової продукції з безліччю вихідної звітності та засобів аналізу бізнесу.

Розглянемо на прикладі процес обліку виробництва готової продукції у Скайнум.

Оприбуткування на склад матеріалів та комплектуючих

Насамперед оприбуткуйте товари, з яких плануєте створювати продукцію. Це сировина, матеріали, комплектуючі, упаковки, запчастини та інше. 

Є 2 способи оприбуткування товарів у Скайнум:  через документ "Оприбуткування" та через документ "Надходження від постачальника". Перший використовується для оприбуткування залишків на складі, а другий для оприбуткування постачання товару від контрагентів. 

Робота з документом "Оприбуткування" описана в інструкції "Внесення залишків"


а з документом "Надходження від постачальника" у інструкції "Базовий спосіб приходу товару".



Створення картки продукції та технологічної карти

Для кожного виробу на платформі Скайнум повинна бути своя картка в картотеці товарів. 

Створити картку продукції можна у розділі "Товари" - "Картотека" або у розділі "Виробництво" - "Виробництво продукції".  Від звичайних товарів продукція відрізняється тим, що має тип "Продукція" та має свою технологічну карту.  

Технологічна карта - це перелік базових витрат на виготовлення одиниці продукції. Цей перелік матеріалів, товарів, послуг, що будуть використовуватись у виробництві, є шаблоном. Коли почнеться сам процес виробництва, то витрати можна змінювати на фактичні, а вартість витрат буде вираховуватись автоматично з облікових цін матеріалів, створюючи тим самим собівартість готової продукції.

Якщо продукція має кілька модифікацій (колір, розмір, тощо), то для кожної модифікації можна створити окрему технологічну карту.

Розглянемо створення картки продукції через картотеку. 

У розділі "Товари" - "Картотека" натисніть "Новий товар" вкажіть назву продукції,  установіть тип "Продукція", заповніть основні поля форми та збережіть дані. 


Після цього відкриється картка продукції. Перейдіть в ній на вкладку "Технологічна карта" і натисніть кнопку "Створити".  Технологічну карту потрібно заповнити даними про матеріали, які будуть використані при виготовленні та витратами на виготовлення.

Якщо потрібно щоб продукція мала модифікації, то перед створенням технологічної карти створіть модифікації продукції, щоб мати можливість для кожної модифікації створити окрему технологічну карту. Детально робота з модифікаціями товару описана в інстукції "Модифікації".


Далі перейдіть в модифікацію та створіть в ній технологічну карту.  

Для початку вкажіть матеріали. Наприклад, тканину, нитки, ґудзики та інші аксесуари або додаткові елементи. Якщо для виготовлення продукції використовуються послуги з боку вашої компанії, які потім не потрібно оплачувати стороннім особам, то для включення таких додаткових сум у собівартість продукції створіть спочатку картку послуги у картотеці товарів та вкажіть її собівартість, а потім включіть послугу в технологічну карту.


Після матеріалів внесіть витрати на виготовлення продукції. 

Витрати можуть бути різні - починаючи від заробітної плати та закінчуючи комунальними послугами. Все залежить від того, які витрати ви хочете віднести до загальновиробничих, а які до створення конкретної одиниці виробу. Врахуйте, що це витрати саме на виготовлення однієї одиниці товару, тому витрати на оплату праці, наприклад за пошиття однієї блузи, треба вказати саме за одну блузу. 

На основі матеріальних складових та витрат формується ціна одиниці продукції за калькуляцією, про що поговоримо далі. 

Документ "Розукомплектація"

Зверніть увагу на останній стовбчик технологічної карти. В цьому полі ви вказуєте ознаку розукомплектації. В Скайнум створено функціонал, який дозволяє при необхідності розібрати виготовлену раніше продукцію на складові. Це робиться в документі "Розукомплектація", який знаходиться в розділі "Виробництво". Отже біля матеріалу можна вказати ознаку, що при розукомплектації цей матеріал оприбутковується на склад, а не списується

Як видно з нашого прикладу, якщо ми розукомплектуємо комбінезон, то на склад будуть оприбутковані лише ґудзики, а тканина та нитки будуть списані. Послуг, що входять до складу технологічної карти,  ця ознака звичайно не стосується. 


Після збереження змін у технологічній карті в ній буде видна розрахункова прихідна ціна на продукцію (в нашому прикладі це комбінезон). Майте на увазі, що це не остаточна прихідна ціна продукції, тому що у процесі виготовлення можуть бути задіяні матеріали з інших партій по іншим обліковим цінам, які будуть у наявності на дату списання матеріалів на виготовлення.

Збережіть створену карту. Тепер вона буде доступною у розділі "Виробництво". За потреби ви можете її змінити у будь-який момент - додати нові матеріали або вилучити певні витрати. При цьому такі зміни ніяк не відобразяться на вже створеній продукції.

Зверніть увагу, що технологічна карта - це не створення товару, тому він не з’явиться на складі після цього. Щоб продукція поступила на склад, її потрібно виготувати через документ виробництва.

Виробництво готової продукції

Перейдіть у розділ "Виробництво", де оберіть "Виробництво продукції" та створіть новий документ. З’являється типова форма документа, яку необхідно заповнити. Саме тут відбувається створення готової продукції, а в нашому прикладі - пошиття одягу.


Переходимо до заповнення полів. У верхній частині потрібно вказати:

  • номер документа;
  • дату створення документа;
  • склад, з якого відбувається списання матеріалів;
  • склад, на який відбувається оприбуткування продукції;
  • дата списання матеріалів;
  • дата отримання готової продукції.

Також при необхідності можна заповнити поле Термін (для дати, коли продукція повинна бути виготовлена) та Контрагент (якщо пошив замовляється, наприклад фабриці).

Далі у товарні рядки додаємо продукцію, яку треба виготовити, її  модифікацію (якщо вона є) та кількість.

Ви маєте можливість переглянути або відредагувати калькуляцію кожного виробу. Для цього натисніть біля назви продукції кнопку "Калькуляція". Відкриється калькуляція продукції, яка була створена автоматично з її технологічної карти.


Після редагування (не забудьте зберегти зміни) чи перегляду калькуляції поверніться в документ виробництва, натиснувши кнопку "До документа". Вкажіть продажні ціни продукції.

Розглянемо інші вкладки документа.

На вкладці "Матеріали" можна бачити які матеріали та комплектуючі потрібні для виготовлення всіх виробів даного документа. 


Якщо для виготовлення недостатньо матеріалів на складі, то документ не можна буде активувати. В цій вкладці також видно скільки очікується матеріалів (ця інформація іде від створених замовлень постачальникам), кількість, що потребується для закупівл. Безпосередньо з цієї вкладки можна створити замовлення постачальнику.

Ще одна корисна вкладка документа - "Витрати". В ній ви можете вказати кому потрібно заплатити за виконання робіт чи за витрати. 

Крім того прямо тут можна прив'язати платіж відповідному контрагенту. Про пов'язування платежів на платформі Скайнум можна ознайомитись в інструкції Зв'язані платежі.


Наприклад ви створили "Видатковий касовий ордер" на оплату послуг транспорту контрагенту. Зверніть увагу, що для платежу, коли йде оплата витрат у виробництві, потрібно вказати тип платежу "Кредитори у виробництві".


 І тепер ви хочете пов'язати цей платіж з витратою виробництва.  У вкладці "Витрати" документа "Виробництво продукції" натисніть кнопку "Прив'язати платіж" у відповідному рядку, виберіть платіж із списку, вкажіть суму оплати і натисніть кнопку "Підтвердити".


В документі з'явиться вкладка "Пов'язані платежі", де відобразиться цей зв'язок з посиланням на створений платіж.  І борг вашої компанії перед контрагентом за транспортні послуги буде погашений.


У вкладці "Вихідні документи" будуть відображені будь-які документи, що були створені з цього документа. Для прикладу можна створити "Прайс-лист".  Натисніть кнопку "Дії", потім оберіть "Створити прайс-лист".


Після створення Прайс-листа посилання на нього з'явиться у вкладці "Вихідні документи".


Примічання, додаткову інформацію можна зберігати у вкладці "Коментарі".

Ми розглянули створення документа Виробництво продукції. Тепер переходимо до створення продукції.

Для початку виробництва натисніть "Почати виробництво".


Це призведе до списання матеріалів на складі датою, яка вказана в документі як "Дата списання матеріалів". Це можна відслідкувати в залишках та оборотах. Але сама продукція ще не з'явиться на складі, бо процес її виготовлення не закінчено.

Щоб закінчити виробництво натисніть кнопку "Завершити виробництво". Тепер продукція з’являється на складі, це можна перевірити у залишках в картці товару. 


Якщо виникла потреба виправити щось у документі виробництва, то його можна деактивувати (кнопка "Відмінити виробництво"), внести правки, та знову активувати (кнопки "Почати виробництво" та "Завершити виробництво".

Зверніть увагу, документ виробництва можна деактивувати тільки, якщо товар ще не був проданий.

Друкований варіант документа можна отримати, натиснувши в документі на  кнопку "Друкувати"


В результаті ви отримаєте повну інформацію про те, скільки і чого оприбутковано, які матеріали та затрати використані, та загальну суму.

На цьому етапі виробництво закінчується. Створена продукція стає звичайним товаром на складі, який можна продавати без особливостей.

Платформа Skynum - максимально адаптована під потреби підприємців та різних бізнесів, тому навіть облік з виробництвом буде легким питанням.

Ще більше корисної інформації про систему можна дізнатись в Базі знань.