Кожен підприємець очікує від свого бізнесу отримання доходу. Це не завжди легко і просто, адже на перших порах доводиться більше вкласти, а в кінцевому результаті невідомо, що вийде. Щоб уникнути такої проблеми, потрібно вміти правильно розрахувати прибуток бізнесу. Сьогодні ми поговоримо саме про магазини, але ці знання і навички можна впроваджувати в різних підприємницьких напрямках.

Для початку потрібно розібратися, що таке дохід, прибуток і виторг, адже часто між цими двома термінами ставлять знак рівності. Насправді вони між собою вагомо відрізняються.

Виторг - це та сума грошей, яка отримана в ході роботи магазину готівковим або безготівковим способом. Тобто, всі грошові кошти, вторговані за продаж товарів і будуть вважатися виторгом.

Прибуток - це частина виторгу, яка залишається після вирахування всіх витрат. Пам'ятайте, що після всіх відрахувань може вийти не тільки прибуток, але і збиток, якщо в кінці ви зайшли в мінус.

Дохід - це найширше поняття, адже воно включає в себе не тільки виторг, але і повністю всі надходження. Наприклад, в доході враховуються отримані штрафи за невиконання договору, фінансова допомога, кошти з колаборації і т.д.

На перший погляд, може здатися, що підрахунок всіх трьох показників дуже простий. Частково так і є, адже і дохід, і виторг просто додаються, але, щоб отримати реальні та вагомі цифри, потрібно правильно організувати розрахунки.

Розрахунок прибутку магазину

Давайте по пунктах розберемо, як розрахувати прибуток вашого магазина за один місяць.


Крок 1. Підраховуємо виторг і прибуток

Для цього підсумовуємо всі готівкові та безготівкові грошові кошти, отримані в результаті продажу товару за вказаний період. Тобто, ви повинні взяти дані про кожний робочий день і в кінці отримати загальний виторг за місяць.

До зазначеної суми додаємо ще всі ті додаткові фінансові надходження, які були отримані за вказаний період. У підсумку ми матимемо суму доходу.

Крок 2. Віднімаємо витрати

У будь-якому бізнесі на вас чекають витрати. Звичайно, якщо ви тільки початківець підприємець, то вийти в постійний прибуток дуже складно, адже при старті ви витратили величезну кількість коштів і ресурсів.

Що ви повинні в обов'язковому порядку врахувати в цьому пункті?

 • Собівартість товару;
 • Заробітна плата співробітникам;
 • Оренда приміщення;
 • Комунальні послуги (електроенергія, вода, опалення і т.д.);
 • Додаткові витрати у вигляді товарів для прибирання і т.д.
Щоб правильно врахувати усі витрати, радимо скористатись програмою для складського та бухгалтерського обліку у торговельному бізнесі. Стаття витрат враховується окремо, тому ви ніколи про них не забудете. Одним з найкращих варіантів платформ для автоматизації бізнесу є Skynum. Не втрачайте нагоди та спробуйте її вже сьогодні.

Після цього ми повинні відняти від виручки, розрахованої в першому кроці, суму витрат у другому кроці.

Крок 3. Розрахунок податків

Важливий момент у веденні будь-якого бізнесу - оподаткування. В Україні розмір податку буде залежати від вашої групи ФОП. Від цього буде змінюватися сума єдиного соціального внеску і єдиного податку.

Група ФОП визначається в першу чергу за граничним розміром доходів на рік:

 • I група - до 1 мільйона 2 тисячі гривень;
 • II група - до 5 мільйонів 4 тисяч гривень;
 • III група - до 7 мільйонів 2 тисячі гривень.

Також до уваги беруть кількість працівників і вид діяльності.

Отриману суму також віднімаємо від виручки.

Крок 4. Остаточний підрахунок чистого прибутку магазину

Тут ми вже можемо скористатися однією зведеною формулою, створеною на основі попередніх пунктів. Прибуток формула:

Прибуток за місяць = дохід за місяць - витрати за місяць - податки за місяць

Наприклад, магазин одягу за місяць заробив 73 000 грн., При цьому всі витрати за цей період, включаючи собівартість товару, були в розмірі 51 000 грн., Розмір податків - 1547 грн. Згідно з цими даними ми отримуємо:

Чистий прибуток за місяць = 73 000 грн. - 51 000 грн. - 1547 грн. = 20 453 грн.

Таким чином відбувається розрахунок прибутку в магазині або в будь-якому іншому бізнесі, але, крім цього, є й інші показники, на які безперечно варто звернути увагу. Серед них і рентабельність бізнесу.

Розрахунок рентабельності

Рентабельність - це простими словами відсоток ефективності вашого бізнесу. Чим вище цей відсоток, тим краще рентабельність.


Розрахувати цей показник легко. Є рентабельність формула:

Рентабельність = чистий прибуток / виторг х 100%

Згадаймо наш приклад, який ми розбирали трохи вище. Чистий прибуток у нас вийшло 20 453 грн., Виторг - 73 000 грн., В результаті отримуємо:

Рентабельність = 20 453 грн. / 73 000 грн. х 100% = 28%

Нормальний розмір рентабельності залежить від сфери, де ви ведете бізнес. В середньому хорошим показником вважається 25-30%, але знову-таки все дуже індивідуально.

Тепер, коли ви знаєте, як порахувати прибуток магазину, залишилося зрозуміти, чим воно буде корисно для вас. Підрахунки прибутку і рентабельності дозволяють:

 • оцінити реальну фінансову ситуацію в вашому бізнесі;
 • впровадити нові методи просування і способи збільшення продажів;
 • проаналізувати розрахунки і знайти джерело проблеми, якщо таке є;
 • опрацювати систему підвищення ефективності бізнесу.

Як бачите, навіть такі невеликі методики як розрахунок доходів і прибутку дозволяють зробити вашу підприємницьку діяльність простіше і зручніше.

А для ще кращої роботи радимо провести автоматизацію бізнесу разом зі Skynum. У такому випадку ви зможете стежити не тільки за своїм товаром і продажами, а й за товарообігом з фінансами в онлайн-режимі.